Dragi korisnici,
radi boljeg označavanja staza izmijenjeni su zone i brojevi svih staza. Iz tog razloga može doći do određenih razlika u brojevima kojima će staze biti označene na webu, na kartama ili na tablama na terenu. Prilagodba će trajati kroz 2019. godinu te molimo za razumijevanje. Točni podaci nalaze se ovdje na web stranicama te se uvijek možete na njih referirati u slučaju potrebe, a radi jasnoće navedeni su i stari i novi brojevi staza.

263 (ex 63) OPRTALJ - ČEPIĆ

Početak ove staze je u mjestu Sveta Lucija kraj Oprtlja. Središnja točka u mjestu je malena crkva sv. Lucije, sagrađena 1605. godine kao jednobrodna građevina s preslicom s dva zvona i lopicom – natkrivenim trijemom kojim je proširen prostor za vjernike. Crkvica je postala vrlo važnim svetištem za okolno stanovništvo, pa se svake godine na blagdan svete Lucije tu okuplja mnoštvo vjernika.

Odavde put kreće na zapad gdje se prvi kilometar uglavnom spuštamo kroz rijetku šumu. Nakon toga put postaje otvoreniji te se počinjemo uspinjati. Nešto prije drugog kilometra doći ćemo u naselje Laganiši. I dalje se lagano uspinjemo, ali ovdje se naš smjer okreće gotovo za 180°, jer se vraćamo na zapad. U blizini Laganiša nalazi se istoimena špilja koje je vrlo vrijedno speleo-arheološko nalazište s nalazima starijim i od 5.000 godina. Nakon ovog zanimljivog mjesta kroz polja, livade i rijetko raslinje idemo prema zapadu nešto manje od kilometra i pol, dok ne izbijemo na makadam kojim krenemo na sjever. Proći ćemo kraj naselja Hrastič, a s ovog ćemo makadama skrenuti ulijevo na zapad. Ovaj će nas put nakon nešto manje od dva kilometra, prvo kroz livade, a zatim kroz zelenu šumu dovesti do slikovitog naselja Čepić, gdje je i najviša točka naše staze (381 m). Naselje se nalazi ponad slikovite krške doline, Čepićke vale. U blizini naselja, na ulazu u dolinu, nalaze se prirodne stijene na kojima je uređeno nekoliko smjerova za penjanje većinom lakših i pogodnih za početnike. S ovog ulaza lijep je pogled na veliku plodnu dolinu, bogatu florom i faunom, te trima izvorima pitke vode - Studenac, Brist, i Velika. Pješačkom se stazom iz Čepića stiže do jedne od najimpresivnijih crkava u ovom kraju, do crkve sv. Marije od Snijega iz 1492. godine. Na pročelju velike, trobrodne crkve je zvonik visok 15 metara, njezina unutrašnjost skriva ploču s glagoljskim natpisom iz 1588. godine. Od crkve držimo smjer sjevera i prelazimo preko makadama koji povezuje Čepić i Šternu. Staza se spušta preko malog naselja Grguri kroz polja i šume do 11. kilometra. Odatle počinje uspon od nekih petstotinjak metara do crkvice sv. Kancijana na malenom groblju iznad Šterne, s kojeg se pruža pogled na cijelu okolicu.

Odavde se sljedećih otprilike 2,5 km što kroz šumu, što kroz obrađena polja spuštamo u smjeru jugozapada do asfaltne ceste. Kada dođemo do nje ovdje se svakako isplati pogledati slap i ponor Butori. Nalazi se na sjevernoj strani ceste s koje se može i vidjeti. Slap je ograđen, a staza do njegovog podnožja je uređena i zaštićena ogradom tako da se lako spustiti. U ponor utječe rječica čija voda prvo čini slap, potom jezero, a zatim se voda gubi pod zemljom. Do sada je podzemni hodnik ispitan u dužini od 500 m te u dubini od 230 m. Kod Butora s glavne ceste se nastavljamo spuštati prema jugu, cesticom kojom ćemo prvo zaobići malo naselje Filariju te zatim se stazicom koja prolazi kroz otvorena polja i rijetko raslinje spojiti s asfaltnom cestom koja se spušta od mjesta Šterne. Stotinjak metara južnije napuštamo cestu i nastavljamo u smjeru jugoistoka kroz polja i šumarke prema mjestu Sveti Ivan. Od njega krenemo sjeveroistočnim putićem kroz polja kilometar dugim usponom i stići ćemo na glavnu cestu. Na njoj skrenemo desno i uskoro stižemo do kraja (tj. početka) našeg puta, u Svetu Luciju.

Naglasci

Smještaj - Bike & Bed

Smještaj - Bike hotels

Trgovine

Servis

Prijevoz

Napomena: Karta i staze na terenu informativnog su karaktera te ih se koristi na vlastitu odgovornost